Činjenica da među odraslim osobama sa invaliditetom u velikoj meri preovlađuju nezaposlene osobe ne govori toliko o sposobnostima i odlikama ovih osoba koliko o društvenom sistemu koji se prema osobama sa invaliditetom odnosi tako što ih je postavljao u pasivan položaj i nametao okolnosti u kojima ove osobe moraju da se oslanjaju na pomoć i brigu drugih.
Osobama sa invaliditetom bilo je namenjeno uglavnom specijalno obrazovanje koje im nije omogućavalo velike šanse za kasnije zapošljavanje.
Zbog neadekvatnog obrazovanja osoba sa invaliditetom kao i nepostojanja adekvatnih školskih programa za stručno osposobljavanje osoba sa invaliditetom i njihovu prekvalifikaciju za potrebe tržišta rada, (školski sistemi, a naročito specijalne škole koje i dalje imaju obrazovne profile za koje u savremenom društvu ne postoji potreba), poslodavci se pre odlučuju da plaćaju zakonske penale (Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom) nego da zaposle osobu sa invaliditetom koja nema potrebne kvalifikacije za odrođeno radno mesto.
Ovim projektom, Republičko udruženje studenata sa hendikepom, angažovanjem 5 osoba sa invaliditetom značajno bi unapredili stepen obučenosti i kvalitet rada osoba sa invaliditetom kroz konkretne poslove u svojim organizacijama. Sticanjem radnog iskustva, kao i praktičnih znanja osoba sa invaliditetom koje su angažovane na sprovođenju javnog rada znatno bi povećale svoju konkurentnost na tržištu rada po završetku projekta.
Republičko udruženje studenata sa hendikepom planira da kroz ovaj pilot program proceni svoje finansijske, materijalne i ljudske resurse. Uz podršku lokalne samouprave, Nacionalne službe za zapošljavanje kao i drugih donatora, naša ogrganizacija planira da po završetku programa obezbedi radni angažman za jednu osobu sa invaliditetom koja pokaže najveću zainteresovanost za rad u našoj organizaciji.
Projekat je finansiran od strane Nacionalne službe za zapošljavanje u okviru konkursa sprovođenja Javnih radova za 2013 godinu.