У оквиру пројекта „Обучени, оснажени, укључени“ који је подржан од стране Градске управе Града Београда – Секретаријат за социјалну заштиту, одржали смо радионицу „Јавно заговарање и јавни наступи“ за 10 учесника. Радионица је одpжана 06.09.2024. године.
Активност: Тренинзи за обуку младих са и без хендикепа
Пројекти су реализовани у просторијама Савеза Републичког удружења за младе и студенте са хендикепом.
Припремне активности:
Одржана су два састанка тренерског тима и координатора пројекта, на којима су утврђени садржај тренинга и методологија. Након селекције учесника, дефинисана је структура полазника обуке. Такође, одржан је додатни састанак како би се прилагодила методологија и садржај обуке у зависности од врсте хендикепа учесника.
Опис и структура учесника:
Групу је чинило 10 особа (8 мушкарци и 2 жене) са и без хендикепа. Сви су показали велики интерес за улазак у обуку и креирање личних каријерних планова. Током пројекта, сви полазници су активно учествовали у радионицама и успешно завршили задатке.
Радионица 1: „Јавно заговарање и јавни наступи“ (06.09.2024.)
Циљ ове радионице био је развој вештина комуникације које подржавају ефикасно јавно заговарање. Учесници су оснажени да јасније артикулишу своје ставове и утичу на друштвене промене кроз убедљиве јавне наступе. Радионица је обухватила важне аспекте као што су говор тела, тон гласа, структура говора и изградња уверљивих аргумената.
Развој вештина јавног наступа:
Учесници су радили на повећању самопоуздања и изражавања. Важност припреме, разумевања теме и организовања мисли наглашена је као кључ за добар јавни наступ. Такође, наглашен је значај слушања повратних информација како би се побољшале комуникационе вештине.
Анализа успешних јавних наступа:
Учесници су анализирали успешне јавне наступе из различитих области, као што су политика, пословање и друштвени активизам, како би усвојили технике које користе успешни говорници.
Практичне вежбе и симулације:
Током радионице, учесници су припремали и излагали кратке говоре, радећи на структури и начину излагања. Организоване су и симулације ситуација јавног наступа, уз повратне информације о перформансама.
Повратне информације и евалуација:
Након сваке вежбе, учесници су добили конструктивне повратне информације, што је значајно допринело њиховом самопоуздању и припреми за стварне јавне наступе.
Закључак:
Радионица је завршена нагласком на важности континуираног усавршавања комуникационих вештина. Учесници су кроз различите активности побољшали своје способности, стекавши више самопоуздања и припреме за јавне наступе. Ове вештине су од пресудне важности за лични и професионални развој, јер ефикасна комуникација игра кључну улогу у савременом друштву.Евалуација:
По завршетку обуке, учесници су изразили задовољство програмом. Два учесника су напоменула да су већина тема била позната, али су остали истакли да ће им садржај обуке бити користан за заговарање јавних политика и активизам. Полазници су активни, размењивали су искуства и помогли једни другима. Простор и опрема су били адекватни, а учесници су изразили веће самопоуздање и мотивацију за примену наученог у будућности.